Sesja noworodkowa – Jak się przygotować?

Dzisiejszy post poświęcony jest sesji noworodkowo – rodzinnej. Ma na celu wyjaśnić Wam jak należy przygotować się do sesji zdjęciowej, jak przebiega taka sesja, ile czasu trwa.

1. Kiedy umówić się na sesję noworodkową ?

Na sesję noworodkową warto umówić się z fotografem jeszcze będąc w ciąży, najlepiej wtedy, gdy wykonujesz już u fotografa sesję ciążową. Warto wtedy już przedyskutować, jak wyobrażamy sobie wymarzoną sesje noworodkową, gdzie miałaby się odbyć i ile czasu ma trwać.

Sesje noworodkowe, to sesje, które wykonuję się najczęściej w określonym czasie, to jest między 7 a 21 dniem życia

maluszka. O takich terminach mówimy, jeśli zależy nam na pięknych ułożeniach śpiącego maluszka. Jest to okres, kiedy noworodek ma najcześciej długi i twardy sen a także jest jest jeszcze bardzo elastyczny.

2. Gdzie odbywają się sesje noworodkowe?

Sesje noworodkowe wykonuję u Państwa w domu. Często proszę Was o zarezerwowanie sobie od 3-5 godzin, najczęściej między godziną 9:30 -15:00 ( w miarę potrzeby dostosowuję się do trybu maluszka i mogę być szybciej lub nieco później). Dlaczego w takich godzinach? – ponieważ wykorzystuję tylko i wyłącznie światło zastane. Nie korzystam z żadnych lamp podczas sesji noworodkowych. Czas trwania sesji uzależniony jest od wielu czynników. Przede wszystkim, trzeba pamiętać, że każdy noworodek jest inny i to my musimy dopasować się do Niego, nie on do Nas. Podany czas sesji uzależniony jest od tego ile czasumaluszek jest karmiony, tulony, usypiany. Jedne dzieci potrzebują 2 godzin i zasypiają twardym snem, inne budzą się co 10-15 minut i każda przerwa jest pożytkowana na karmienie i tulenie. Ja jestem cierpliwa i spokojnie czekam, aż dzidziuś będzie gotowy do zdjęć.

3. Czy na sesję noworodkową musimy mieć własne ubranka dla dzidziusia?

Na sesje noworodkowe przywożę ze sobą wszelkie owijki, kocyki, ubranka uprzednio wyprane w płynie hypoalergicznym. Ponieważ stawiam na naturalne ujęcia i naturalny wygląd sesji, zbliżony do lifestyle, nie zabieram ze sobą tego bardzo dużo. Stawiam na maksymalnie 2 stylizacje noworodka, ponieważ skupiam się na ujęciach wspólnych, rodzinnych a nie na pokazie mody.

4. Czy podczas całej sesji muszą być obecni obydwoje rodzice?

Oczywiście zawsze zachęcam by taka sesja odbyła się z udziałem dwojga rodziców. To wyjątkowy czas. Taka pamiątka jest nie do odtworzenia. Jednak szanuję też decyzję, gdy nie chcecie zdjęć wspólnych, a na sesję decyduje się np. sama mama. Czas przygotowania maluszka do sesji zdjęciowej bywa czasami czasochłonny. Zdarza się, że dzieciątko długo je i też potrzebuje więcej czasu na uśpienie. Natomiast taka sesja noworodkowa wiąże się z wzięciem przez tatęwolnego w pracy.Jeśli jest taka możliwość (np. pracy zdalnej), to tata cały okres przygotowawczy może pracować np. W pokoju obok, ale musi być w tzw. gotowości i przyjść na ujęcia, gdy wszystko będzie gotowe.To najczęściej wybierane rozwiązanie przez tatusiów, którzy nie denerwują się oczekiwaniem na same zdjęcia a przy okazji mogą wykonywać swoje obowiązki w pracy.

5. Co robimy, gdy maluszek całą sesję jest nerwowy i płaczący?

Zdarzają się sytuacje nieprzewidziane podczas sesji, jak niespokojny maluszek. Na pierwszym miejscu stawiam na jego komfort. Pilnuję by był najedzony, przewinięty. Po jedzeniu namawiam Was wręcz do solidnego odbicia, gdyż jego brak może wywoływać niepotrzebne problemy z brzuszkiem. Owinięte dzieciątko w ciepły kocyk staramy się uśpić. To ja często przejmuję ten obowiązek a mamie daję odetchnąć, rozprostować się. Daję czas na przygotowanie się do sesji a także na skosztowanie nawet jakiegoś posiłku.To ten moment,kiedy mogę wyręczyć mamę i dać chwile wytchnienia ;). Jeśli maluszek zaśnie zabieramy się za zdjęcia. Jednak bywają sytuacje, gdy noworodek bywa niespokojny, pręży się, wzdyma i płacze. Jeśli żadne metody usypiania, uspokajania moje i mamy nie pomagają przez dłuższy czas i widzimy, że w danym dniu nie będzie poprawy – przekładamy sesję na najbliższy następny dzień. Wtedy po takim przełożeniu sesji, okazuje się, że ten drugi termin jest strzałem d dziesiątkę i dzidziuś jestdużo bardziej spokojniejszy.

6. Czy jest możliwość wykonania sesji noworodkowej po 21 dniu życia?

Im maleństwo starsze tym staje się już niemowlęciem. Nie ważne czy będzie miało miesiąc, dwa czy trzy. Takie sesję są dla każdego rodzica wyjątkowe, bo zachowują w pamięci wyjątkowy czas. SW przypadku dzieci między 1 a 6 mc. życia wykonuję sesje lifestyle. Sesje naturalne, domowe, nie pozowane. Skupiam się na wspólnych ujęciach i na Waszych emocjach. Zawsze sugeruję, gdzie lepiej usiąść, w którą stronę być zwróconym, gdzie się przesunąć – ale to po to by dobrze uchwycić Was razem, złapać dobre światło i wyeliminować niepotrzebne przeszkadzacze na zdjęciu. Stawiam na naturalność.

 

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia to zapraszam do kontaktu. Kliknij tutaj.

Inna sesje noworodkowe są też dostępna tutaj